2021 Board of Directors: Executive Committee

    Terence Roberts

    Terence Roberts

    Chair

    City of Anderson

    David Feild

    David Feild

    Vice Chair

    Colliers International

    Todd Horne
    Todd Horne

    Treasurer/Secretary

    Clayton Construction

    D.J. Doherty

    D.J. Doherty

    Development Chair

    Mavin Construction

    Sue Schneider

    Sue Schneider

    Immediate Past Chair

    Spartanburg Water

    Current Board Members

     Ingo Angermeier
    SmartPulse

    Charlita Atchison
    Atchison Transportation

    Geoff Beans
    NAI Earle Furman

    Justin Benfield
    Prisma Health – Laurens County Hospital

    James Bennett
    Upstate Home Healthcare Solutions

    Jeff Brown
    Greenville Drive

    Carol Burdette
    United Way of Anderson County

    Alex Butterbaugh
    Keowee Brewing Company

    Annie Caggiano
    Oconee Economic Alliance

    Scott Carr
    GSP International Airport

    Annette Christy
    AARP Executive Council

    Neal Collins
    SC House of Representatives

    Roy Costner
    Pickens County Council

    Charles Dalton
    Blue Ridge Electric Cooperative, Inc.

    Dr. Galen DeHay
    Tri-County Technical College

    Dave Eldridge
    Tri-County Entrepreneurial Development Corporation

    Stinson Ferguson
    Haynsworth Sinkler Boyd

    Jeff Field
    Laurens County Water

    Michael Forrester
    Spartanburg Community College/SC House of Representatives

    Don Gordon
    The Riley Institute, Furman University

    Angie Gossett
    BlueCross BlueShield of South Carolina

    Tim Hall
    City of Abbeville

    David Hammond
    Laurens Electric

    Shannon Hansen
    Greater Greer Chamber of Commerce 

    Frank Hart
    Union County

    Peggy Hill
    Western Upstate Association of Realtors

    Susanne Hite
    Peerless Network

    Missy House
    Community Volunteer

    Lara Hudson
    Greenwood City

    Phil Hughes
    Hughes Investments, Inc.

    Susan Jackson
    Office of Congressman Jeff Duncan

    Joel Jones
    ReWa

    Mustan Kapasi
    Kapasi Glass

    Kathy Jo Lancaster
    Union County Economic Development 

    John Lummus
    Upstate SC Alliance

    Erwin Maddrey
    Maddrey & Associates

    Terry Mallard
    Broad River Electric Cooperative

    Hank McCollough
    Piedmont Natural Gas
     

    Mark McKinney
    Cintas

    Adela Mendoza
    Hispanic Alliance

    Jessica Miserendino
    AFL

    Ken Moon
    Cherokee County Economic Development

    Amanda Munyan
    Laurens County Chamber of Commerce

    Michael Nail
    Ogletree Deakins

    Steven Nail
    Anderson University

    Barry Nocks
    Clemson University

    Brown Patterson
    Laurens County Council

    Steve Pelissier
    Appalachian Council of Governments

    Carlos Phillips
    Greenville Chamber of Commerce

    Rich Robinson
    Michelin North America

    Shannon Sears
    WCTEL

    Tim Self
    AnMed Health

    Nathan Senn
    City of Laurens

    George Shira
    Milliken

    Allen Smith
    Spartanburg Area Chamber of Commerce

    Annie Smith
    USC–Union

     Frannie Stockwell
    Cherokee County Chamber 

    Michael Thorsland
    School District of Oconee County

    Wendy Walden
    Greenville Technical College
     

    Jenny Wehrs
    Bon Secours

    Irv Welling, III
    Welling Strategic 

    Rosylin Weston
    RAWeston Communication, LLC

    Karee White
    Furman University

    Trentsie Williams
    Meg’s House

    Neal Workman
    Trehel Corporation

    John Wright, Jr.
    McCoy Wright Commercial Real Estate

     

    Founding Board

    Ingo Angermeier

    Richard Baines

    William Barnet

    Carol Burdette

    Foster Chapman

    James Coleman

    Jim Cook

    Charles Dalton

    Rick Danner

    R. Thornwell Dunlap, III

    Michael Forrester

    Don Gordon

    Ben Haskew

    Phil Hughes

    Torance Inman

    Hal Johnson

    Henry Jolly

    Lee Luff

    Erwin Maddrey

    Hank McCullough

    John A. Miller, Jr.

    Steve Navarro

    Barry Nocks

    Steve Pelissier

    Judy Prince

    Terence Roberts

    Minor Shaw

    Russell Stall

    John Stockwell

    Gerald Sweitzer

    Bogue Wallin

    Jeanne Ward

    Irv Welling, III

    Neal Workman

    Brad Wyche

    Board Emeritus

    Ann Angermeirer

    Karen Burgess

    John Campbell

    Pam Christopher

    Paul Corbeil

    Michael Cunningham

    Chandra Dillard 

    Jim Donahoo

    Dave Edwards

    Samuel Erwin

    Teri Gilstrap

    Patricia Hartung

    Cindy Hopkins

    Randy Imler

    Heather Jones

    Angelle LaBorde 

    Nate Lipscomb

    Evelyn Lugo

    Denise Manley

    Lisa McWherter

    Tom O’Hanlan

    David Pitts

    R.P. Rama 

    Jim Shew 

    Walker Smith

    James Taylor

    Harold Thompson

    John Verreault

    Frank Wideman III

    Ann M. Wright